leczenie niepłodności Kielce
badanie płodności Ciąża i dziecko

Jak leczyć bezpłodność u kobiet ? – leczenie niepłodności Kielce

Przyczyny niepłodności u kobiet są bardzo indywidualne. Leczenie tego problemu musi więc zostać dobrane indywidualnie po postawieniu prawidłowej diagnozy. Wtedy tylko można podjąć skuteczne kroki medyczne. Czym jest niepłodność kobiet i jakimi metodami się ją leczy?

Leczenie niepłodności Kielce – Kiedy mowa jest o niepłodności?

Niepłodność pojawia się wtedy, gdy mimo regularnych starań o dziecko, kobieta nie zachodzi w ciążę. Starania o dziecko muszą trwać minimum przez 12 miesięcy. Po takim okresie konieczna jest wizyta i pomoc najczęściej w specjalistycznej klinice. W miejscach, gdzie fachowo leczy się bezpłodność kobiet, zostanie zdiagnozowana przyczyna problemu i odpowiednio dobrany sposób leczenia niepłodności.

Przyczyny niepłodności kobiet – leczenie niepłodności Kielce

Niepłodność jest nie tylko problemem kobiety, ale obojga partnerów. Dobra diagnostyka wymaga więc objęcia nią kobiety i mężczyzny. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wystąpienia bezpłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów. Drugą pod względem częstości są zaburzenia hormonalne. Powodem pierwszego schorzenia są zazwyczaj zakażenia bakteryjne lub przebyte choroby weneryczne. Na płodność kobiet ma również wpływ:

  • niewłaściwa dieta
  • nadużywanie używek
  • długotrwały stres
  • zbyt duży wysiłek fizyczny
  • wadliwe funkcjonowanie gruczołów i organów, które produkują hormony.
leczenie niepłodności Kielce
leczenie niepłodności Kielce

Poza tymi przyczynami, niepłodność kobiet może wynikać z endometriozy. Jest to schorzenie, w czasie którego części błony śluzowej macicy przedostają się do jamy brzusznej. Dzieje się tak podczas miesiączek. W kolejnych cyklach pojawiają się blizny i tworzą stany zapalne. Innym problemem powodującym niepłodność kobiet jest nieprawidłowa budowa narządów rozrodczych.

Jak należy diagnozować przyczyny niepłodności?

Podczas wizyty u lekarza ginekologa, zostanie zebrany szczegółowy wywiad. Na jego podstawie zostanie zlecone odpowiednie badanie oraz przeprowadzona analiza historii choroby. Lekarz zazwyczaj zleca badania laboratoryjne z krwi oraz USG. U kobiet wykonywany jest specjalny test wrogości śluzu szyjkowego, a także test na występowanie przeciwciał antyplemnikowych. Lekarz prosi również o kontrolowanie cyklu miesięcznego.

Jak leczyć niepłodność kobiecą?

Leczenie dobierane jest w oparciu o wykazane w badaniach i wywiadzie nieprawidłowości zdrowotne. I tak, gdy występują problemy związane z nieregularnością owulacji, zaleca się przeprowadzenie leczenia hormonalnego. Gdy jest to niedrożność jajników, nieprawidłowa budowa macicy albo zostaną wykryte istniejące torbiele i mięśniaki jajników oraz endometriozy, będzie konieczne przeprowadzenie zabiegów inwazyjnych. Jeśli przyczyną niepłodności kobiety jest wrogi śluz, stosuje się leczenie farmakologiczne. Gdy jednak opisane metody nie przynoszą pożądanych rezultatów i kobieta nadal nie może zajść w ciążę wówczas, pozostaje wykonanie inseminacji lub procedura zapłodnienia in vitro. Inseminacja to zabieg, który polega na podaniu bezpośrednio do macicy przygotowanego nasienia partnera. Natomiast metoda in vitro polega na zapłodnieniu pozaustrojowym. Zapłodnieniu ulega komórka jajowa w warunkach laboratoryjnych. A zarodek jest umieszczany w macicy.