bank mleka kobiecego w Polsce
Ciąża i dziecko

Bank mleka kobiecego Katowice – czy warto wymienić się naturalnym mlekiem?

Naturalne mleko kobiece jest bardzo ważne dla małego dziecka. W jego składzie znajduje się wiele składników pozwalających na prawidłowy rozwój noworodka. Przyjmowanie naturalnego mleka ma szczególne znacznie w przypadku wcześniaków lub niemowląt, które cierpią na różne schorzenia. Jednak nie zawsze proces laktacji u matki pozwala na uzyskanie pokarmu. W takim przypadku z pomocą może przyjść bank mleka kobiecego.

Czym jest bank mleka kobiecego Katowice?

Bank mleka kobiecego Katowice to specjalistyczna placówka, której zadaniem jest pozyskiwanie mleka kobiecego, a także jego przechowywanie i dostarczanie do osób, które takiej pomocy potrzebują. Należy zauważyć, że w takich punktach działają także laboratoria. Tam pokarm dla noworodków bada się, zanim zostanie do nich dostarczony. W ten sposób można wyeliminować sytuacje, w których do dziecka trafiłoby mleko o niewłaściwym składzie. Mleko kobiece za każdym razem jest także pasteryzowane.

bank mleka kobiecego
bank mleka kobiecego

Jak zostać dawczynią swojego mleka?

Dawczynią mleka kobiecego może być tak naprawdę każda zdrowa kobieta w okresie laktacji. Szczególnie chętnie z tej opcji korzystają Panie, u których produkcja pokarmu naturalnego przewyższa potrzeby ich dziecka. Każda potencjalna dawczyni zobowiązana jest do udzielenia istotnych z punktu medycznego informacji. Dotyczą one między innymi trybu życia, czy chorób, na które leczyła się w przeszłości. Bardzo ważne są również badania krwi. Przekazanie mleka kobiecego odbywa się na zasadzie wolontariatu, co jest jednoznaczne z tym że matka-dawczyni nie otrzymuje w związku z tym wynagrodzenia. Każda z Pań w okresie, kiedy oddaje mleko, jest objęta opieką laktacyjną i może korzystać z porad. Jeżeli zachodzi taka konieczność, zostaje także wyposażona w specjalne sprzęty, które umożliwiają jej odciąganie pokarmu.

Czy warto wymieniać się naturalnym pokarmem?

Banki mleka kobiecego na całym świecie pomagają tym noworodkom, które najbardziej potrzebują naturalnego pokarmu, a z różnych względów nie mają możliwości otrzymania go od biologicznej matki. Kwestia oddania mleka kobiecego w wielu sytuacjach może wręcz uratować życie niemowlaka – szczególnie w przypadku wcześniaków ze schorzeniami towarzyszącymi. Kobiece mleko traktuje się więc jako lekarstwo. Dlatego placówki prowadzą różnego rodzaju akcje mające na celu zwiększenie świadomości w zakresie istoty tego problemu. Wymiana naturalnego pokarmu, a raczej jego oddanie do banku mleka kobiecego jest więc zalecana we wszystkich tych sytuacjach, kiedy tylko istnieje taka możliwość.

Jak wygląda działalność banku mleka kobiecego w Polsce i na świecie?

Z roku na rok pojawia się coraz więcej placówek o charakterze banków mleka kobiecego na całym świecie. Rozwój nowoczesnych technologii zdecydowanie w tym pomaga. W Polsce od 2008 roku działa Stowarzyszenie na rzecz Banku Mleka Kobiecego. Same placówki można znaleźć natomiast w największych miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Rzeszowie i 5 innych. Obecnie jest to 11 placówek, z których mogą korzystać głównie noworodki najbardziej potrzebujące. Jednak w przypadku nadmiaru naturalnego pokarmu, mleko kobiece może można oddać także innym dzieciom. Także tym, urodzonym w terminie, których matki nie mają prawidłowej laktacji.